Máte problém s lámajúcimi sa alebo rozstrapkanými nechtami? Vidíte na nich biele škvrny? Vaše nechty a ich vzhľad vám môžu prezradiť, ako sa vášmu telu darí a čo sa s ním deje. Nechty sú zrkadlom nášho zdravia, preto by sme sa o ne mali starať. Čo nám môžu naše nechty povedať o našom zdraví?

Ak si začínate všímať, že sa vaše nechty menia, môže to znamenať, že máte nejaké ochorenie, alebo to nemusí znamenať vôbec nič. Preto je dôležité najprv si ujasniť, ako by mali zdravé nechty vyzerať, aby ste mali z čoho vychádzať.

Nechty, ako asi všetci vieme, vyrastajú z nechtového lôžka. Nechtová kožička je veľmi dôležitá, pretože chráni celý necht a jeho bočné strany tým, že uzatvára nechtové lôžko, čím chráni celý necht pred baktériami. Zdravý necht vždy spoznáte podľa svetloružovej farby a tiež podľa toho, že na nechtovej kožičke nie sú žiadne ryhy. Povrch zdravého nechtu je hladký a už na prvý pohľad vidíte, že má jemný lesk. Ak vidíte ryhy, odlišné sfarbenie alebo rozstrapkanie, nejde o zdravý necht, ale o necht, ktorý potrebuje starostlivosť a ktorý môže veľa napovedať o tom, aký je zdravý.

Nájdite si čas na dôkladné preskúmanie nechtov a zistite, ako vyzerajú!

Predtým, ako si prečítate, aké problémy môžu vaše nechty odhaliť, je dôležité, aby ste si nechty prezreli a zistili, v akom sú stave a čo na nich nie je úplne v poriadku. Sledujte línie nechtov, ich farbu a tvar. Tiež pružnosť, pevnosť, krehkosť a trenie. Nezabudnite na kožičku a všetky krivky alebo priehlbiny. Ich častým pozorovaním a zisťovaním, čo s nimi nie je v poriadku, môžete zistiť, aké problémy má vaše telo.

1. Moje nechty sa lámu a strapkajú

Ak máte tento problém, nezúfajte. Je to jeden z najčastejších problémov, s ktorým sa stretáva veľké množstvo ľudí. Prečo sa však nechty lámu a strapkajú? Hlavným problémom môže byť napríklad časté namáčanie rúk vo vode obsahujúcej chlór alebo vysychanie nechtových platničiek. Okrem toho môže tento problém spôsobiť časté používanie odstraňovačov laku na nechty, čistenie bez rukavíc alebo používanie agresívnych výrobkov.

Ako môžeme tento problém vyriešiť?

Nechty musíme zvlhčovať. To znamená, že siahnite po produktoch, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú, bambucké maslo alebo glycerín. Určite neurobíte chybu, ak investujete do vitamínov, ktoré sú priamo určené pre zdravie nechtov. 

2. Biele škvrny na nechtoch

Možno ste to už tiež počuli, ale niekedy sa hovorí, že biele škvrny nám hovoria o nedostatku vápnika v tele. Možno je to pravda, možno nie, ale v každom prípade zo skúsenosti vieme, že biele škvrny na nechtoch sa objavujú v dôsledku poranenia. Stačí, ak do dverí zatlčiete klinec alebo do nich udriete a biela škvrna sa objaví hneď, ako na ňu dupnete. Môže však byť spôsobená aj nadmerným hromadením kyseliny močovej alebo nedostatkom železa v tele.

Ako môžeme tento problém vyriešiť?

Nebojte sa vyskúšať niektoré doplnky stravy, ktoré telu dodajú živiny potrebné na posilnenie nechtov a zlepšenie ich celkového vzhľadu.

3. Žltnutie nechtov

Viete, ako rozpoznať fajčiara? Možno má každý zožltnuté nechty. Tento problém sa však netýka len fajčiarov, ale aj ľudí vo vyššom veku alebo ľudí, ktorí si často lakujú nechty alebo si dlhodobo aplikujú umelé nechty. Žlté sfarbenie nechtov môže byť spôsobené aj plesňovou infekciou. 

Ako môžeme tento problém vyriešiť?

Nechty potrebujú odpočinok. Ak chcete, aby sa zotavili a problém zmizol, musíte im venovať starostlivosť a dostatok času na ich regeneráciu. Ak sa žltnutie nechtov zhorší a pridá sa lámanie nechtov alebo dokonca ich olizovanie, okamžite navštívte lekára.